HomeAktualności z regionuJakie ryzyko niesie 5G? Strach przed nową technologią

Jakie ryzyko niesie 5G? Strach przed nową technologią

polska wolna od 5G

W Poddębicach przybywa naklejek ostrzegających przed ryzykiem związanym z 5G. Co to takiego? Nowa technologia komórkowa, która dla niektórych jest wybawieniem, a dla innych przysłowiowym gwoździem do trumny. Przeciwnicy 5G rozklejają w mieście krytyczne hasła.

– Widziałam te naklejki i mają rację – mówi jedna z mieszkanek Poddębic. – Nie jestem zwolenniczką tej technologii. Wiadomo, że natężenie pola elektromagnetycznego się zwiększy i to całe 5G nas pozabija.

Jak łatwo się domyślić, zwolennicy technologii 5G z entuzjazmem przyjmują nowe wdrożenia w telefonii komórkowej.

– Kiedyś straszono nas prądem elektrycznym – uśmiecha się pan Paweł. – 5G nie jest szkodliwa.

Jak jest naprawdę? Tu trudne pytanie. Światowa Organizacja Zdrowia tak ocenia ryzyko 5G:

„W związku z zastosowaniem wielu wiązek z anten 5G ekspozycja na fale elektromagnetyczne może zmieniać się w zależności od lokalizacji użytkowników. Technologia jest obecnie na wczesnym etapie wdrażania, a zakres jakiejkolwiek zmiany narażenia na pola o częstotliwości radiowej nadal podlega badaniom. WHO przeprowadza ocenę ryzyka dla zdrowia wynikającą z narażenia na częstotliwości radiowe, również te wykorzystywane przez 5G. Ocena zostanie opublikowana do 2022 roku. Będzie bazowała na przeglądzie prac naukowych, które pojawiają się w miarę wdrażania nowej technologii” – czytamy w informacji.

Czy 5G powoduje raka i obniża odporność?

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), promieniowanie wykorzystywane w technologii komórkowej jest czynnikiem potencjalnie rakotwórczym. Zalicza się do grupy 2B.

Klasyfikacja IARC GRUPA 1: substancje rakotwórcze dla człowieka | GRUPA 2A: substancje prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka | GRUPA 2B: substancje możliwie rakotwórcze dla człowieka (obecnie PEM) | GRUPA 3: substancje niemożliwe do zaklasyfikowania jako rakotwórcze dla człowieka | GRUPA 4: substancje prawdopodobnie nierakotwórcze dla człowieka. WHO zakłada, że o ile przestrzegane będą międzynarodowe wytyczne, 5G nie przyniesie żadnych konsekwencji dla zdrowia publicznego. Limity bezpiecznych emisji elektromagnetycznych ustalane są przez Międzynarodową Komisję ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP).

UDOSTĘPNIJ:
COVID-19. Ponad 2 ty
Petycja z podpisami
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.