Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Poddębice Powiat poddębicki Temat główny Warto przeczytać

Jakie ryzyko niesie 5G? Strach przed nową technologią

W Poddębicach przybywa naklejek ostrzegających przed ryzykiem związanym z 5G. Co to takiego? Nowa technologia komórkowa, która dla niektórych jest wybawieniem, a dla innych przysłowiowym gwoździem do trumny. Przeciwnicy 5G rozklejają w mieście krytyczne hasła.

– Widziałam te naklejki i mają rację – mówi jedna z mieszkanek Poddębic. – Nie jestem zwolenniczką tej technologii. Wiadomo, że natężenie pola elektromagnetycznego się zwiększy i to całe 5G nas pozabija.

Jak łatwo się domyślić, zwolennicy technologii 5G z entuzjazmem przyjmują nowe wdrożenia w telefonii komórkowej.

– Kiedyś straszono nas prądem elektrycznym – uśmiecha się pan Paweł. – 5G nie jest szkodliwa.

Jak jest naprawdę? Tu trudne pytanie. Światowa Organizacja Zdrowia tak ocenia ryzyko 5G:

„W związku z zastosowaniem wielu wiązek z anten 5G ekspozycja na fale elektromagnetyczne może zmieniać się w zależności od lokalizacji użytkowników. Technologia jest obecnie na wczesnym etapie wdrażania, a zakres jakiejkolwiek zmiany narażenia na pola o częstotliwości radiowej nadal podlega badaniom. WHO przeprowadza ocenę ryzyka dla zdrowia wynikającą z narażenia na częstotliwości radiowe, również te wykorzystywane przez 5G. Ocena zostanie opublikowana do 2022 roku. Będzie bazowała na przeglądzie prac naukowych, które pojawiają się w miarę wdrażania nowej technologii” – czytamy w informacji.

Czy 5G powoduje raka i obniża odporność?

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), promieniowanie wykorzystywane w technologii komórkowej jest czynnikiem potencjalnie rakotwórczym. Zalicza się do grupy 2B.

Klasyfikacja IARC GRUPA 1: substancje rakotwórcze dla człowieka | GRUPA 2A: substancje prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka | GRUPA 2B: substancje możliwie rakotwórcze dla człowieka (obecnie PEM) | GRUPA 3: substancje niemożliwe do zaklasyfikowania jako rakotwórcze dla człowieka | GRUPA 4: substancje prawdopodobnie nierakotwórcze dla człowieka. WHO zakłada, że o ile przestrzegane będą międzynarodowe wytyczne, 5G nie przyniesie żadnych konsekwencji dla zdrowia publicznego. Limity bezpiecznych emisji elektromagnetycznych ustalane są przez Międzynarodową Komisję ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.