Reporter

reporter-ntr.pl

Ads

termy uniejów
Zdrowie i Uroda

Jak dodać sobie energii?

Wstawaj wcześnie

Wczesne wstawanie, chociaż maksymalnie utrudniane nam obecnie przez całe otoczenie, jest paradoksalnie jednym z pierwszych kroków do dodania sobie energii. Jak łatwo przewidzieć, wymaga to od nas jednak trochę poświęcenia, ponieważ musimy zmusić się do wcześniejszego zasypiania – czyli np. zrezygnować z codziennych imprez do późna lub oglądania dobrych filmów w telewizji, które stacje serwują nam niestety najczęściej nocą. To niestety konieczne, ponieważ wczesne wstawanie nie będzie miało sensu, gdy nie będziemy się wysypiać. Wczesne wstawanie jest o tyle ważne, że zbliża nas do rytmu natury – słońce w lecie wstaje o 6, a nie o 11. Im bardziej zsychronizujemy nasz zegar biologiczny z naturą, tym więcej będzie w nas energii do życia.

Jak najwięcej przebywaj na świeżym powietrzu

Jeżeli tylko możesz, staraj się organizować sobie jak najwięcej spacerów: do parku, do lasu, nad rzekę. Nawet mieszkając w dużym mieście, przynajmniej raz na tydzień pojedź na parę godzin na obrzeża i przejdź lub przebiegnij się – na obrzeżach powietrze jest mimo wszystko czystsze niż w centrum. Znajdź sobie towarzysza (lub towarzyszkę), a będzie ci raźniej i dodawanie sobie energii być może będzie miało więcej plusów niż się spodziewasz. Niestety chodzenie do pracy na nogach czy jazda ulicami na rowerze zamiast samochodem lub komunikacją miejską może cię bardziej zmęczyć niż naładować energią, ponieważ powietrze miejskie to niestety nie to samo.

Uprawiaj sport lub zapewnij sobie choćby minimalną dawkę ruchu

Ruch fizyczny usprawnia krążenie krwi w Twoim organizmie. Dobre krążenie jest ważne, ponieważ wszystko czego potrzebuje Twój organizm, dostarcza mu krew. Jeżeli nie masz czasu lub chwilowo brak ci motywacji, zacznij od minimalnej aktywności: 5 minut rozciągania i prostych ćwiczeń rano, 5 minut „walki” z lekkimi ciężarkami po południu lub wieczorem. Prawdopodobnie efekty zobaczysz już po kilku dniach! Oprócz ćwiczeń gimnastycznych, możesz chodzić na aerobik, siłownię, basen, ściankę, zapisać się do szkoły tańca lub po prostu biegać czy jeździć na rowerze. Bardzo dobrze jest znaleźć sobie motywację – może to być współlokator lub przyjaciel, z którym będziecie ćwiczyć na zawody, a może to być sympatyczny kolega lub koleżanka z pracy, której chcesz zaimponować energią do życia.

Rozbudź się muzyką

Na większość z nas dość silnie oddziałuje muzyka. Gdy czujesz, że opuszczają cię siły włącz ulubioną płytę – żwawa, rytmiczna muzyka trochę cię rozrusza. Oczywiście bez przesady – na dłuższą metę może zmęczyć, ale pobudzi cię do ruchu i wzmoże krążenie w Twoim organizmie. Dobrze przy niej ćwiczyć lub biegać. Szczególnie pobudzające mogą być nagrania koncertowe – często mają w sobie dużo więcej energii niż studyjne.

Nie przemęczaj się, odpoczywaj!

Jeżeli czujesz, że musisz odpocząć – odpocznij. Po paru godzinach ciągłej pracy Twój mózg ma znacznie obniżoną wydajność, dlatego nie ma sensu kontynuować na siłę. Lepiej zrobić sobie półgodzinną przerwę i pomyśleć o czymś innym, wyjść na chwilę z pracy, przewietrzyć się, spokojnie coś zjeść. Zregenerujesz siły i skończysz pracę szybciej, niż ślęcząc nad nią do upadłego! A w chwili przerwy, nawet nie myśląc o pracy, możesz przypadkiem wpaść na coś genialnego.

Zadbaj o odpowiednie żywienie

Przede wszystkim, chociaż prawdopodobnie nie będzie to możliwe, postaraj się jeść kilka posiłków (choćby niedużych) o jak najbardziej stałych porach – to ustabilizuje Twój organizm. Bezwzględnie nie rezygnuj ze śniadania, które daje Ci energię na pierwszą połowę dnia! Staraj się urozmaicać swoją dietę i spożywać produkty bogate w wit. C, wit. B oraz żelazo, magnez, potas i cynk, niezbędne przy przemianie pokarmu na energię. Pamiętaj też, żeby pić dużo płynów (przynajmniej 1,5 litra dziennie), z pominięciem alkoholowych oczywiście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.