HomeAktualności z regionuIlu nauczycieli z powiatu łęczyckiego zostanie przebadanych w kierunku Covid?

Ilu nauczycieli z powiatu łęczyckiego zostanie przebadanych w kierunku Covid?

testy nauczycieli

Rozpoczęła się ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa. W całym powiecie łęczyckim przebadanych zostanie 197 nauczycieli.

Najwięcej chętnych do badania przesiewowego nauczycieli klas 1-3 zgłosiło się z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy – 47 osób. Ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy przebadanych na obecność koronawirusa zostanie 19 pracowników, z SP 3 w Łęczycy – 10 badanych a ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy – 3 osoby.

Badanie osób zdeklarowanych odbędzie się w punkcie drive-thru na terenie szpitala w Łęczycy w dniach 11-15 stycznia w godzinach 13-15 według ustalonego harmonogramu.

18 stycznia dzieci wracają do szkół, ale tylko najmłodsze.

– Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, podejmowaną w niepewności – mówi o powrocie dzieci do szkół minister zdrowia Adam Niedzielski. Lekcje stacjonarne dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej mają rozpocząć się zaraz po feriach. – Jesteśmy przygotowani – zapewnia minister edukacji Przemysław Czarnek.

– Wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Przywoływał przykład Wielkiej Brytanii, mówił też o pogorszeniu sytuacji epidemicznej w Czechach i na Słowacji.

– Równocześnie sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie, nie ma drastycznego skoku zachorowań, dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego – wyliczał Niedzielski. I dodał: – Mamy zatem do czynienia z jednej strony z otoczeniem, gdzie widać rozwijającą się pandemię, ale z drugiej dość stabilną sytuację w Polsce.

Niedzielski przypominał, że Polska jest w trakcie realizacji Narodowego Programu Szczepień.

– Decyzje dotyczące dalszych obostrzeń, chcieliśmy zakomunikować jak najwcześniej. Dlatego są decyzjami bardzo trudnymi, choćby z powodu sprzeczności sygnałów z otoczenia – podkreślał Niedzielski. Zapewnił, że są oparte m.in. na modelach prognostycznych, w których sprawdzano, jakie mogą być skutki luzowania poszczególnych obostrzeń.

Powrót dzieci do szkół od 18 stycznia – tylko tych najmłodszych z klas 1-3 – Niedzielski nazywał „krokiem najbardziej nieśmiałym, który możemy wykonać”. Podkreślił, że szkody dla dzieci wynikające z braku normalnego kontaktu z grupą rówieśniczą są większym zagrożeniem niż związane z powrotem „napędzenie pandemii”.

Testy przesiewowe są dobrowolne, bezpłatne i zostaną nimi objęci nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych oraz pracownicy administracyjni tych szkół.

UDOSTĘPNIJ:
Powybijał sąsiadow
W Uniejowie jak w Ci
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.