Reporter

reporter-ntr.pl

BBC Promocja Warto przeczytać

Heklowanie po góralsku, czyli oryginalne koronki z Koniakowa

Kto nie słyszał o koronkach z Koniakowa? Chyba mało jest takich osób, choć trzeba przyznać, że za granicą koniakowskie koronki wciąż są bardziej znane niż w Polsce. Katarzyna Kolobius od kilkunastu lat jest koronczarką. To jej pasja i pomysł na życie. W Koniakowie prowadzi biznes, a w małej izbie można zobaczyć jakie cudeńka wyszły spod jej palców.

– To heklowanie (szydełkowanie) weszło mi w krew – mówi z uśmiechem pani Katarzyna. – Uwielbiam to robić i jeśli ktoś docenia moją pracę, to cieszę się jeszcze bardziej.

Myliłby się ten, kto myśli, że takimi koronkowymi wyrobami można jedynie nakryć stół. Oferta jest przebogata. Tradycjonaliści mogą złapać się za głowę. Można bowiem kupić nawet koronkowe stringi.

– Kilka lat temu w Koniakowie wybuchła prawdziwa afera. Młode dziewczyny, ku oburzeniu starszych koronczarek, zaczęły robić koronkowe stringi. Ta sława stringów trwa do dziś i powiem szczerze, że ten cały zamęt się przydał. Klientki wciąż są zainteresowane koronkowymi stringami – słyszymy od K. Kolobius.

Dzieła twórców ludowych Trójwsi Beskidzkiej można podziwiać na miejscu. Można też zamówić je za pośrednictwem internetu lub po prostu zadzwonić bezpośrednio do pani Katarzyny.

– Zainteresowani klienci mogą do mnie dzwonić na numer 504 858 654 – słyszymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.