Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Temat główny Warto przeczytać

Godziny dla seniorów w ogniu krytyki

Godziny dla seniorów to rozwiązanie absolutnie nietrafione – stwierdził wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Przedstawiciel branży podkreślił, że osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a podczas wiosennego lockdownu sklepy między 10 a 12 były niemal puste.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną rząd ponownie wprowadził godziny dla seniorów, czyli czas, gdy zakupy w sklepach mogą robić tylko osoby po 60. roku życia.

godziny dla seniorów

Decyzję o ponownym wprowadzeniu godziny dla seniorów ogłoszono tuż po zakończeniu obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19. Od kilku dni Polska notuje kolejne rekordy zakażeń. Sytuacja zrobiła się na tyle poważna, że od soboty cały kraj został objęty żółtą strefą.

Jak powiedział PAP wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński, już wiosną Izba wskazywała, że jakkolwiek idea chronienia seniorów jest słuszna, to w praktyce godziny przeznaczone dla nich to „rozwiązanie absolutnie nietrafione”.

– Osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a sklepy między 10 a 12 były niemal puste. Natomiast po godzinie 12 w rezultacie tworzyły się w nich kolejki, a jak wiemy tłok w czasie pandemii nie jest pożądany – wyjaśnił.

„Nie każdy klient chce się dostosować”

Jak dodał, są też miejsca, gdzie klientami są głównie młodsi ludzie, np. centra biurowe miast, nowe osiedla, tam – w jego opinii w czasie godzin dla seniorów placówki handlowe mogą się właściwie zamknąć. – A zauważmy, że dzisiaj nie mamy takiego silnego lockdownu i wielu czynnych zawodowo ludzi musi normalnie funkcjonować i w rezultacie wykorzystać przysługujące im przerwy w pracy – wskazał.

Według Ptaszyńskiego brak klientów przez dwie godziny każdego dnia to straty dla przedsiębiorców, a co za tym idzie, to także straty dla budżetu państwa z tytułu braku wpływu podatków. Przypomniał, że wiosną firmy zwracały również uwagę na to, że takie rozwiązanie sprzyja powstawaniu konfliktów. – Nie każdy klient chce się dostosować i ekspedienci muszą wypraszać młodsze osoby. Jest to kłopotliwe zwłaszcza w małych placówkach, gdzie nie ma ochrony

Koronawirus i godziny dla seniorów. Kiedy i od której godziny?

Godzina dla seniora zacznie obowiązywać od czwartku 15 października. Codziennie w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godzinach 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Celem ponownego wprowadzenia godziny dla seniorów jest ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

Przypomnijmy, że godziny dla seniorów w Polsce obowiązywały już na początku kwietnia. Przepis ten – po licznych protestach – został zniesiony na początku maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.