Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Powiat poddębicki Uniejów

Gmina Uniejów zakupiła maseczki ochronne dla mieszkańców

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców gmina zakupiła ponad 6500 maseczek ochronnych wielokrotnego użytku. Część z nich już rozdysponowano, a część wkrótce trafi do pozostałych mieszkańców.

Zakup maseczek jest pomocą skierowaną bezpośrednio do mieszkańców. Od 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, aby w ten sposób chronić zdrowie i życie swoje oraz innych.

Aby ułatwić wywiązywanie się z tego obowiązku, gmina zakupiła ponad 6 500 maseczek ochronnych, które zamierza przekazać mieszkańcom. Dla oszacowania zapotrzebowania ilościowego, gmina posłużyła się rejestrem osób, które regularnie uiszczają opłatę śmieciową. Pozwoliło to określić konkretne adresy, pod które trafi pomoc samorządu.

Dystrybucja rozpoczęła się już w piątek i sukcesywnie obejmie teren całej gminy. Na obszarach wiejskich w akcję zaangażowali się radni przy wsparciu sołtysów, natomiast na terenie miasta maseczki dostarczają radni miejscy, a w blokach pracownicy PGK Termy Uniejów i SM Tęcza.

Zakupione maseczki posiadają niezbędne certyfikaty i wyprodukowane są zgodnie z wymogami określonymi przez krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Należy jednak pamiętać, że aby maseczki mogły spełniać swoją funkcję, należy dbać o ich sterylność. W tym celu zaleca się regularnie pranie w wysokiej temperaturze lub prasowanie żelazkiem. Jeśli urządzenie posiada funkcję parownicy, można ją kierować bezpośrednio na materiał, jeśli nie, maseczki dezynfekujemy prasowaniem przez szmatkę.

Noszenie maseczek nie stanowi niestety stuprocentowej ochrony przed zakażeniem się drogą kropelkową, a jedynie ogranicza taką możliwość. Dlatego należy je nosić zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia, ale też stosować się do innych wytycznych sanitarnych, jak choćby częste mycie rąk, noszenie rękawiczek itp. Przede wszystkim jednak, w miarę możliwości pozostańmy w domach.