Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Daszyna Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać

Elektryczny gimbus zajechał do Daszyny. Kosztuje 2 miliony zł

Dziś przed urzędem gminy w Daszynie zaparkował elektryczny autobus. Prezentacja związana jest z wnioskiem, który wójt Zbigniew Wojtera złożył w lipcu. Włodarz gminy chce kupić autobus elektryczny, który będzie dowoził uczniów do szkoły podstawowej w Daszynie.

gimbus w daszynie

Rada gminy Daszyna także widzi potrzebę zmiany leciwego gminnego gimbusu, więc środki na wkład własny zostały zabezpieczone w budżecie. Jeśli wniosek o dofinansowanie zostanie rozstrzygnięty pozytywnie, gmina może dostać nawet 95% środków na zakup nowoczesnego, w pełni elektrycznego autobusu. Program „Kangur”, zakłada dofinansowanie dla gmin wiejskich na zakup elektrycznego autobusu szkolnego.

Na prezentację elektrycznego gimbusu przyszły dzieci z SP w Daszynie. Autobus pojechał także pod SP w Mazewie, aby tamtejsi uczniowie także mogli obejrzeć nowoczesny pojazd.

– Dzieci były zachwycone. Nam też autobus bardzo się podoba – przyznaje Z. Wojtera, wójt gminy Daszyna.

Gminny autobus szkolny pokonuje dziennie 160 km. Autobus elektryczny na jednym ładowaniu przejedzie ponad 200 km. Akumulatory mają 6 lat żywotności.

Koszt zakupu autobusu elektrycznego to około 2 miliony złotych.

Jeśli pomysł uda się sfinalizować, gmina Daszyna będzie pierwszą w regionie, która posiadać będzie elektrycznego gimbusa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.