Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

egzamin maturalny
Powiat łęczycki Temat główny Łęczyca

Egzamin dojrzałości w reżimie sanitarnym

Tegoroczne matury są inne niż w latach ubiegłych. Zmiany wymusiła pandemia koronawirusa. Nie będzie egzaminów ustnych a maturzyści do szkół idą w maseczkach. Przestrzeganie zasad sanitarnych to dla wielu dodatkowy stres.

Dziś maturzyści napiszą egzamin z języka polskiego, jutro zmierzą się z matematyką a w środę będą rozwiązywać zadania z języka angielskiego. Tegoroczne matury rozpoczynają się później niż w latach ubiegłych i potrwają do 29 czerwca. Na wyniki trzeba będzie poczekać do 11 sierpnia.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy w piątek wszystko było już zapięte na ostatni guzik. Zachowanie zasad sanitarnych wymusiło pewne zmiany.

– Szkoła jest dezynfekowana, maturzyści piszą egzamin nie tylko w sali gimnastycznej, ale też w salach lekcyjnych, bo konieczne jest zachowanie większych odległości. Otworzyliśmy trzy osobne wejścia do szkoły. Maturzyści do budynku wchodzą w maseczkach i rękawiczkach, podczas egzaminu mogą je zdjąć, ale nie jest to konieczne. Wszyscy muszą posiadać własne przybory. Podczas egzaminów można korzystać ze środka dezynfekującego, podobnie jak przy wejściach do sal. Stosujemy wszystkie odgórne wytyczne, wprowadziliśmy też dodatkowe zasady, tak by zarówno nasi maturzyści, jak i pracownicy szkoły byli bezpieczni. Maturzyści zostali dokładnie o wszystkim poinformowani. W naszej szkole do egzaminów przystąpi łącznie 88 maturzystów – mówi Grzegorz Wasiak, dyrektor szkoły. – Sytuacja, w jakiej odbędą się tegoroczne matury jest na pewno bardziej stresująca. Nasi uczniowie przyznają, że brakuje im bezpośredniego kontaktu z nauczycielami, choć jesteśmy w pełni do ich dyspozycji online. Niektórzy chętnie korzystali z konsultacji w szkole, bo takie też prowadzimy, żeby jak najlepiej przygotować się do egzaminów. Mam nadzieję, że nasi uczniowie poradzą sobie z maturą, mimo trwającej pandemii koronawirusa.

Dyrektor „Kazika” przyznaje, że myśli też o ewentualnych problemach związanych z kwestiami bezpieczeństwa, jakie mogą pojawić się przez najbliższe 3 tygodnie trwania egzaminów maturalnych. Do matury mogą przystąpić jedynie osoby zdrowe, które nie przebywają na kwarantannie. W sytuacji, kiedy maturzysta przebywa na kwarantannie, na egzamin przyjść nie może, o czym musi poinformować szkołę.