Reporter

reporter-ntr.pl

termy uniejów
Warto przeczytać

Decyzja ws. dalszego luzowania obostrzeń

Szef resortu zapowiadał, że w sprawie obostrzeń możemy spodziewać się zmian, choć będą one raczej „kosmetyczne”. Dodał, że na tle Europy, Polska i tak zdecydowała się na bardzo liberalne podejście, szybko otwierając wiele gałęzi gospodarki.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń – poinformował dziś (2 czerwca) Adam Niedzielski. 

W tej chwili obowiązujące reguły i reżim sanitarny zostaną przedłużone do 25 czerwca. Rząd zdecydował się jednak wprowadzić pewne zmiany, m.in. przywrócenie prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji i wystaw, ale z limitem, ten sam standard obowiązuje nadal w sklepach.

Kolejnym takim miejscem, gdzie będzie obowiązywał limit, są sale zabaw dla dzieci. W kontekście imprez i zgromadzeń, m.in. wesela, limit zostaje zwiększony do 150 osób, do tej pory było to 50 osób. 

Dodatkowo w transporcie zbiorowym obowiązuje 75 procent obłożenia danego środka transportu, z zachowaniem zasady dot. zakrywania ust i nosa.

Nowe zmiany od 6 czerwca będą dotyczyć:

– Targów konferencyjnych (1 osoba / 15 m2)
– Sal zabaw dla dzieci (1 osoba / 15 m2)
– Imprez i zgromadzeń (Zwiększony limit do 150 osób. Do tej pory limit wynosił 50 osób)
– Transportu zbiorowego (75% obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem noszenia maseczki)

Minister zdrowia poinformował, że do limitu nie są wliczane osoby zaszczepione.

– Osoba, która deklaruje, że jest zaszczepiona, udowodnienie tego jest po jej stronie. Będzie tutaj na razie potrzebny wydruk, natomiast po 10 czerwca będzie dostępna aplikacja na każdy telefon, która pozwoli na weryfikacje, czy wszystko jest aktualne. To umożliwia odczyt. Organizatorzy wydarzenia są odpowiedzialni za weryfikację sytuacji – wyjaśnił Niedzielki. 

Wczoraj uruchomiony został elektroniczny certyfikat covidowy. – Cieszę się, że spełnia to swoje wymogi – powiedział minister zdrowia. 

Prawdopodobnie w poniedziałek (7 czerwca) zostaną przedstawione informacje dotyczące dłuższego planu znoszenia obostrzeń, obejmującego okres wakacyjny.

niedzielski