Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Warto przeczytać

W grudniu spadnie śnieg?

Prognozy z modelu IMGW-Reg wskazują, że średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze prawie całego kraju będzie kształtować się w klasie „powyżej normy”. Wyjątek stanowi Podlasie, gdzie przewidywana jest średnia temperatura w górnej granicy klasy „w normie” – informują pracownicy instytutu. „Powyżej normy” nie oznacza jednak, że mamy w grudniu spodziewać się upałów.

– Prognoza grudnia ze średnią temperaturą „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 10 stopni Celsjusza, a prognoza ze średnią „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej -10°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy – wyjaśniają specjaliści. Normą wieloletnią, jest średnia z okresu 1981-2010, czyli z okresu, gdy większość Polaków była jednak przyzwyczajona do tego, że w zimie jest śnieg.

I choć średnia temperatura będzie powyżej normy na terenie większości kraju, to dużo ciekawiej ma wyglądać sytuacja z opadami. – Miesięczna suma opadów będzie w całym kraju zróżnicowana. Suma opadów w klasie „powyżej normy” prognozowana jest głównie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach, a suma w klasie „poniżej normy” na Śląsku, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Podkarpaciu, Opolszczyźnie oraz w zachodniej Małopolsce i w górach. Miesiąc z sumą opadów „w normie” spodziewany jest na ogół w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej – czytamy w serwisie IMGW.

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Nie tak prędko – wynika z prognoz pogody. Utrzymuje się wyżowa aura. Krajobraz nie zabieli się nawet do końca listopada, bo w dzień i w nocy temperatura będzie dodatnia choć nie za wysoka. Mogą trafić się przymrozki. Pierwszy już odnotowano, nad ranem 5 listopada temperatura spadła do minus 0,4 st. C, a przy gruncie do minus 2 st. C.

PROGNOZA POGODY
Serwis Interia Pogoda w długoterminowej prognozie podaje, że na początku grudnia można spodziewać się opadów śniegu z deszczem, ale przy dodatniej temperaturze raczej nie ma szans, by śnieg poleżał przez jakiś czas. Pierwszego solidnego opadu można spodziewać się w drugiej połowie grudnia. Nie będzie on jednak obfity, grubość pokrywy wyniesie około centymetra. Temperatura ma wynieść około 0 st. C, śnieg nie utrzyma się więc długo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.