Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

krytykuje mops
Ozorków Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać

Człowiek kontra przepisy. Zabrano pieniądze, bo uczciwie pracował

Ryszard D. (nazwisko do wiadomości red.), podopieczny MOPS nie potrafi zrozumieć, dlaczego ośrodek odebrał mu połowę przyznanego na ten miesiąc zasiłku.

– Pracowałem w Obwodowej Komisji Wyborczej. Otrzymałem dietę, 350 zł. Chciałem dorobić, ponieważ pieniądze z ośrodka pomocy są po prostu niewystarczające. Miałem już wcześniej decyzję z MOPS o przyznanych zasiłkach od maja do lipca w kwotach 350,50 zł na miesiąc. Niedawno otrzymałem jednak pismo z MOPS, że zasiłek w lipcu został pomniejszony o połowę, czyli do 175,25 zł. Jestem bardzo zaskoczony postawą ośrodka pomocy, że kieruje się jedynie sztywnymi przepisami i za nic ma człowieka – mówi załamany pan Ryszard.

Podopieczny MOPS zapowiada, że odwoła się od decyzji ośrodka.

– Będę walczył o pieniądze, które są mi potrzebne do przeżycia. Jestem schorowany. Mam szereg dolegliwości, które właśnie w tym okresie pandemicznym zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem. Posiadam dowód w postaci skierowań do lekarzy specjalistów, że nie wymyślam chorób. Pieniądze z zasiłków w znacznej mierze przeznaczam na lekarstwa. Z tego co mi zostanie spłacam czynsz i media. A za co żyć? Dlatego praca w komisji wyborczej była dla mnie wybawieniem. Ale okazało się, że człowiek nie może uczciwie pracować, bo go za to ukarzą – słyszymy.

Magdalena Wąsiołek, dyrektor MOPS w Ozorkowie, przyznaje, że zasady przyznawania świadczeń z pomocy społecznej reguluje odpowiednia ustawa.

„To ustawa o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004 r. ( Dz.U. z 2019 poz.1507 z późn. zm. ), a mianowicie art.8 , który określa zarówno prawo do świadczeń, jak i definiuje pojęcie dochodu.

Tutejszy ośrodek jest zobowiązany działać w ramach obowiązujących przepisów prawa i ich przestrzegać. Rozpatrując każdy indywidualnie złożony wniosek ośrodek rozpoznaje potrzeby i oczekiwania zgłaszane przez osoby i rodziny, badając szczegółowo okoliczności sprawy” – czytamy w odpowiedzi szefowej ośrodka pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.