Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Ozorków Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać

Biuro z Warszawy odpowiada… Wędkarze z Ozorkowa przesadzali z zarybianiem?

Można być niemal pewnym, że odpowiedź Biura Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie nie spodoba się lokalnym miłośnikom łowienia ryb. Niedawno w gazecie opisaliśmy problem nad zalewem miejskim, bowiem wędkarze skarżyli się na zbyt małą ilość ryb w zbiorniku. Za taki stan obarczali okręg mazowiecki PZW. Niedawno do zarzutów odniosło się biuro okręgu z Warszawy.

Oto fragment odpowiedzi biura dotyczący zarybiania:

„Zbiornik „Starówka” we wcześniejszym okresie traktowany był przez lokalnych wędkarzy jako łowisko specjalne i – co trzeba podkreślić – zarybiany w ilościach przekraczających dopuszczalne normy wynikające z operatu wartości. Zarybianie było niezgodne z przepisami Prawa Wodnego i racjonalną gospodarką rybacką prowadzoną w obwodach rybackich. Na chwilę obecną Okręg Mazowiecki PZW w Warszawie, użytkując Obwód Rybacki rzeki Bzura nr 1, realizuje założenia zawarte w aktualnym operacie rybackim i umowie. Obwód Rybacki rzeki Bzura nr 1 corocznie zarybiany jest stałą ilością różnych gatunków i sortymentów ryb – zgodnie z realizowanym operatem rybackim oraz umową z PGW „Wody Polskie”. Dlatego w zarybieniach obwodu w roku 2021 zostanie również uwzględniony zbiornik „Starówka” – czytamy.

Biuro PZW wyjaśnia też, na jakich zasadach przejęty został zalew miejski,
„Zbiornik retencyjny „Starówka” jest usytuowany na cieku o tej samej nazwie. Ciek „Starówka” jest prawobrzeżnym dopływem Bzury, która stanowi na tym odcinku Obwód Rybacki rz. Bzura nr 1. Użytkownikiem tego obwodu jest Okręg Mazowiecki PZW w Warszawie na podstawie umowy z gospodarującym wodami w imieniu Skarbu Państwa – Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie”. Zgodnie z zasadą, że „Obwód rybacki obejmuje wody rzeki (…) wraz z wodami ich dopływów oraz wody starorzeczy i innych zbiorników wodnych o ciągłym bądź okresowym naturalnym dopływie lub odpływie do wód tych cieków”, zbiornik „Starówka” spełnia te przesłanki. Decyzję dotyczącą podziału na obwody rybackie podejmuje gospodarujący, czyli PGW „Wody Polskie”. Ani OM PZW w Warszawie, ani koła wędkarskie wchodzące w jego skład nie mają wpływu na kształt obwodów rybackich”.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.