Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Temat główny Warto przeczytać

Bestia ze Wschodu! Czy temperatura spadnie do minus 30 st. C?

Synoptycy z całego świata przestrzegają przed dużymi mrozami, które mają pojawić się już w drugiej połowie tego miesiąca.

W ciągu ostatniej doby w sieci zawrzało! Powodem jest „Bestia ze Wschodu”, która ma nadciągnąć nad Polskę w połowie stycznia. Jedni synoptycy zapowiadają, że takich mroźnych temperatur, które ona przyniesie, nie widzieliśmy od lat. Inni z kolei są zdania, że wyż syberyjski może okazać się słabszy niż zapowiadają naukowcy.

Pierwszy raz usłyszeliśmy o wyżu w lutym 2018 roku. Wówczas odwiedziły nas wysokie mrozy i dosyć duże, jak na Polskę, opady śniegu. „Bestia ze Wschodu” po raz kolejny ma przynieść do Europy falę siarczystych mrozów, które osiągnąć mają pułap -50 st. C. Jak będzie w Polsce? Jedno jest pewne: śniegu nie zabraknie.

IMGW ogłosiło swoje stanowisko

W odniesieniu do informacji, które pojawiły się w mediach dotyczących tzw. „Bestii ze wschodu”, czyli silnego mrozu, który rzekomo miałby w połowie stycznia napłynąć ze wschodu nad Polskę, powodując spadek temperatury powietrza do -30°C, -40°C, chcielibyśmy wyjaśniać iż według dzisiejszych prognoz i analiz synoptyków IMGW, niczego takiego nie przewidujemy – czytamy w komunikacie IMGW.

Szczegółowe prognozy pogody przygotowywane przez synoptyków obejmują okres 7 dni, gdyż dalsze prognozy i wyliczenia modeli numerycznych są bardzo niestabilne i obarczone dużą niepewnością. Obecnie dysponujemy bardzo orientacyjną prognozą długoterminową z modeli numerycznych (na kolejne 14 dni), według której w połowie stycznia (15-14.01) może wystąpić napływ chłodnego powietrza z północy Europy i spadek temperatury lokalnie do -7°C, a w miejscowościach podgórskich do -15°C. Będzie to jednak bardzo krótki 1 – 2 dniowy epizod.

Należy zauważyć, iż w najbliższych dniach w całym kraju pogoda będzie bardzo dynamiczna, temperatura powietrza zarówno w dzień jak i w nocy będzie oscylowała około 0°C lub będzie nieco poniżej, do -3°C, -4°C, zatem będzie mroźnie. Do tego dojdą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognozy na dalsze terminy są aktualizowane codziennie, dlatego zalecamy dalszy monitoring sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.