Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Gm. Ozorków Powiat zgierski Warto przeczytać

Aż oczy bolą. Pod Leśmierzem plantacje rzepaku

Żółto pod Leśmierzem. Pola porośnięte kwitnącym rzepakiem z pewnością rzucają się w oczy i urozmaicają krajobraz.

Kwitnienie rzepaku trwa ok. 3 tygodni. Na kwitnienie wpływa temperatura, która w rezultacie warunkuje plon końcowy rzepaku.

Jeden z pierwszych miodów

Miód rzepakowy jest bardzo słodki. Z początku pachnie kwitnącym rzepakiem, później jednak ten zapach się ulatnia. To jeden z najpopularniejszych i najtańszych w Polsce rodzajów miodu. Płynny miód rzepakowy ma kolor jasnożółty; w postaci skrystalizowanej barwa zmienia się w kremową lub białą.

Miód rzepakowy – to warto zapamiętać:

  1. Miód ten zbiera się najczęściej w maju, a więc wtedy, gdy kwitnie rzepak. To jeden z pierwszych miodów, pozyskiwanych w każdym roku. Maj i czerwiec to zatem najlepszy czas, by dokonać jego zakupu – najlepiej u zaprzyjaźnionego sprzedawcy!
  2. Świeży miód rzepakowy ma jasnozłoty kolor. Dosyć szybko jednak się krystalizuje (głównie z powodu wysokiej zawartości glukozy). Gdy to zrobi, kolorem i konsystencją przypomina smalec.
  3. Płynny miód powinien zacząć krystalizować maksymalnie w przeciągu trzech miesięcy. Jeśli tego nie zrobi, może to oznaczać, że w trakcie przygotowywania został przegrzany (a więc stracił część swoich właściwości).
  4. W zapachu tego miodu wyczuwalny jest zapach kwiatów rzepaku. Jego smak jest natomiast łagodny z delikatną nutą goryczy.
pasieka rzepak
rzepak leśmierz