Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Awaria w oczyszczalni ścieków w Łęczycy! Czy doszło do skażenia rzeki?

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedstawiające zanieczyszczone ściekami komunalnymi stare koryto Bzury w obszarze Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Nieczystości pochodzą z pobliskiej oczyszczalni ścieków.

„Wiele mówiło się ostatnio o awariach oczyszczalni „Czajka” w Warszawie, a teraz identyczny scenariusz mamy w Łęczycy. Oczyszczalnia ścieków w Łęczycy odprowadziła do starego koryta Bzury setki m3 ścieków komunalnych. Komentarz jest zbędny. Zobaczcie sami. Zdjęcia u wylotu „oczyszczonej” wody z oczyszczalni i kilometr dalej tysiące gęsi, czajek i żurawi”- czytamy w mediach społecznościowych.

Do naszej redakcji także została przesłana informacja w tej sprawie.

„Ścieki nie powinny trafić do Bzury, a jak już trafiły to powinno być to jak najszybciej usunięte. Niestety jest odwrotnie. Zapewne wszyscy wszystko wiedzą, ale udają, że nic się nie stało. Typowa polska mentalność. Proponuję się tam przespacerować, fetor jest okropny” – pisze w mejlu nasz czytelnik.

Rzeczywiście, zarówno widok, jak i zapach przerażają. Zapytaliśmy w urzędzie miejskim w Łęczycy, czy w oczyszczalni ścieków doszło do awarii i jakie działania w tej sprawie zostały podjęte.

– 3 marca miało miejsce zdarzenie związane z zacięciem zaworu, w wyniku czego część nieczystości wydostała się na zewnątrz zatrzymując się w starym korycie rzeki Bzury. Nieczystości absolutnie nie dostały się do samej rzeki. Gdy tylko odnotowano wypadek, natychmiast zostały podjęte działania polegające na zabezpieczeniu i usunięciu zanieczyszczeń. Odpowiednie służby zostały powiadomione o zdarzeniu, a Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej podjęło działania służące zabezpieczeniu zaworu w system alarmowy, który będzie w przyszłości natychmiastowo ostrzegał o takich zdarzeniach – informuje Mateusz Kucharski z urzędu miejskiego w Łęczycy.