Marka Daszyna

urząd daszyna-2Gmina została doceniona w województwie za sprawne realizowanie inwestycji współfinansowanych przez Unię. Kilka dni temu miejscowe władze dowiedziały się o przyznaniu środków na realizację projektu pn.”Daszyna krainą OZE – promocja marki lokalnej”. Sukces przypadł w czasie pełnienia obowiązków wójta przez Pawła Jóźwiaka, należy jednak pamiętać o zaangażowaniu w inwestycje poprzednika – Zbigniewa Wojtery.
Gmina na promocję marki otrzymała ponad pół miliona złotych. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie realizacji projektu zaplanowano na czerwiec przyszłego roku.
Czym gmina może się pochwalić?
To przede wszystkim inwestycje przyczyniające się do znacznego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza – budowa ekologicznych ciepłowni, montaż solarów, czy też ogniw fotowoltaicznych.
– Nie jest to absolutnie moją zasługą, bo wniosek został już złożony 2 lata temu – przyznaje Paweł Jóźwiak, pełniący obowiązki wójta Daszyny. – Przez ten czas gmina Daszyna przesuwała się coraz wyżej w tabeli. Daszyna krainą OZE, czyli odnawialne źródła energii. Z tym hasłem wygraliśmy konkurs na promocję marki. Dostaliśmy dofinansowanie i mamy teraz prawie rok na realizację zadań promocyjnych, czyli wywiadów, artykułów, wycieczek dla dzieci, konkursów tematycznych itd. Wcześniej były 3 lata na wywiązanie się z zadań promocyjnych. Mam obawy czy uda nam się wszystko zrealizować, dlatego będę prowadził rozmowy o zmniejszenie ilości tych działań tak, żeby zdążyć ze wszystkim w wyznaczonym terminie.
Warto dodać o jeszcze jednej znaczącej dla gminy inwestycji. Już w tym sezonie grzewczym można będzie skorzystać z podłączenia do nowej nitki gazociągu Daszyna – Witonia – Garbalin.
– Zakończyliśmy już pierwszy etap inwestycji i zaczynamy drugi. Chcemy, by już w tym sezonie grzewczym można było podłączyć do gazociągu więzienie w Garbalinie oraz domy mieszkańców, którzy wyrażą taką chęć – informuje P. Jóźwiak. – Koszt podłączenia do gazociągu dla osoby indywidualnej na terenie gminy wyniesie około 5 tys. zł i będzie to przyłącze wykonane do granicy działki. Decyzję o wykorzystaniu gazu podejmie już sam mieszkaniec, tzn. czy będzie używał go jako źródło energii, czy jedynie na potrzeby kuchenne. Wykonanie tej inwestycji przyniesie znaczne korzyści, przede wszystkim finansowe dla firm, instytucji oraz osób prywatnych. Gaz jest bowiem najtańszym obecnie źródłem energii. Można wykorzystywać go także przemysłowo.
(MR)

UDOSTĘPNIJ:
Młoda matka prosi w
Na chodnik runęła
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.