Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Łęczyca

4 maja – Dzień Strażaka

Dziś obchodzimy Międzynarodowe Święto Strażaków oraz wspomnienie św. Floriana – patrona tej grupy zawodowej. Z tej okazji Burmistrz Paweł Kulesza łęczyckim strażakom oraz druhom składa najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wytrwałości.

Strażacy nie bez powodu są grupą zawodową, która cieszy się największym zaufaniem wśród społeczeństwa. Jesteście obecni przy większości zdarzeń, wspomagając inne służby, a oprócz ratowania życia, ratujecie Państwo także przyrodę, która cierpi w wyniku ludzkiej działalności. W służbie społeczeństwa niejednokrotnie narażacie swoje zdrowie, za co w imieniu swoim i mieszkańców Łęczycy dziękuję. Życzę Wam dużo zdrowia, wytrwałości i tej samej liczby powrotów, co wyjazdów – mówi Burmistrz Paweł Kulesza.

W większości krajów europejskich, w tym w Polsce, od ponad 150 lat w Dzień św. Floriana obchodzony jest Dzień Strażaka, choć oficjalnie, na całym świecie dopiero w 1998 roku podjęto działania, aby uznać je za międzynarodowe święto. Stało się tak po zainicjowaniu akcji przez australijskiego strażaka J.J. Edmondsona, który chciał uczcić pamięć tragicznie zmarłych kolegów.

W Polsce oficjalnie święto to zostało ustanowione w 2002 roku, a od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe. Etos strażacki brzmi: „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”.